מחזקים את הקפה

אחרי קצת יותר מידי זמן שלא הייתי פה החלטתי לחזור לכתוב פה. יש לי כמה רעיונות לאן להמשיך או יותר נכון על מה להמשיך לכתוב. זה לא שנגמרו לי הרעיונות לגבי הדפסת תלת ממד אבל צריך קצת לגוון. אני שוקל לפתוח ערוץ משנה לטובת הדרכה על שימוש בתוכנת Cura ואנסה לעשות לי ולכם קצת סדר בהגדרות השונות. יתכן שאספר על התהליך של בניית סדנה מאולתרת לעבודות עץ ואיך מחברים בין הדפסות תלת ממד לעבודות עץ.

בינתיים אספר לכם על התמודדות עם כוסות קפה מאולתרות. יש לנו מכונות נספרסו קטנה וחמודה ועד לא מזמן השתיין (או המכור העיקרי לקופאין) היה אני וזה נעשה בעיקר בכוסות אספרסו הגיוניות. אחרי שרכשנו ברומא שנה שעברה מכונת הקצפה כחברה של המכונה, אשתי התחילה להתחבר לצד של הקפה ההפוך.

הבעייה העיקרית שהיא לא מסתפקת כמו כל אדם הגיוני בכוס רגילה אלא החליטה שהיא תהנה יותר לשתות הרבה קפה ולכן עברה לשתות בקערת מרק.

בטח תשאלו, איפה הבעייה… אז ככה. המכונה מיועדת לכוסות בגודל סביר (כגון כוס אספרסו או לונגו במקרה הרע). אפשר לראות את גודל המגש בתמונה למטה ואת הקערה שבקושי מחזיקה מעמד על המגש.

בחנתי את המקרה היטב ותחילה חשבתי שאצטרך לבנות התקן עם תמיכות מיוחדות כדי שיחזיק את הכוס. בהתחלה הנחתי שמדובר במצב בו נדרשים חיזוקים ותמיכות מיוחדות כי הנחתי שהרוחב מעביר את מרכז הכובד לנקודה מחוץ לבסיס הקיים. לאחר מספר חישובי מרכז כובד, הבנתי שבעצם אין באמת צורך להוסיף חיזוקים אלא רק להרחיב את הבסיס ולאפשר למרכז הכובד להתאזן מחדש.

חשוב היה לזכור בתכנון כמובן את חורי הניקוז כדי שקפה שנשפך לא ישאר על הפלטה וגם לא לשכוח להכניס נקודת עגינה אל הבסיס הקיים.

במהלך האתגר הזה החלטתי לבחון את השימוש בחומר חדש. עד כה הדפסתי רק בחומר PLA שמאשר הדפסה מאוד פשוטה ומתאים לכל שימוש מלבד מקרים בהם נדרש לעמוד בטמפרטורה קצת יותר גבוהה מטמפרטורת חדר. הפעם החלטתי להשתמש ב PETG. זהו חומר חזק ועמיד בטמפרטורות גבוהות יותר וגם בכוחות גבוהים יותר. הבעיה של החומר הזה שצריך להדפיס אותו בטמפרטורות מאוד גבוהות. בדרך כלל ראש ההדפסה היה מכוון ל205 מעלות ומיטת ההדפסה ב55 מעלות. פה צריך לעלות ל 240 מעלות בראש ול 80 מעלות במיטת ההדפסה. זה משנה קצת את חוקי ההדפסה ודורש כוונון של חלק מהפרמטרים האחרים (כגון כמות retraction בזמן ההדפסה ולפעמים גם הורדת מהירות).

בסופו של דבר יצא מגש חביב אשר מתלבש על המגש הנוכחי בקלות ומאפשר לאשתי לקבל את מנת הקפה שמגיעה לה :).

The 3DP blogger. (איל ס.)