נדבקים למקום

עברו מספר שבועות מאז הפוסט הקודם וכמעט שכחתי איפה במסע אני נמצא. סתתתם, יצאתי לחול למטרות עבודה וקצת לחופשה ומידי פעם חשבתי על הפוסט הבא.

בפעם הקודמת התמודדתי עם נושא כיול המשטח וכמה שזה עזר אבל בעצם לא עזר. ברגע ששלחתי להדפסה כדור טניס נחמד והכל נראה נהדר. אחרי כמה שעות שחזרתי למדפסת גיליתי חצי כדור מודפס וחצי ספגטי.

סרטון על שימוש בדבקים שונים בהדפסה

התחלתי לברר מה בעצם קרה. הרי כיילתי את המדפסת כמו שביקשו ממני. לאחר שימוש באינטרנט (מפתיע….) הבנתי שכיול אינו מספיק. יש שתי נקודות נוספות שצריך להתייחס אליהן. הראשונה קיבלה את ההגדרה "השכבה הראשונה המצלחת ביותר" אליה אתייחס בפוסט מאוחר יותר והשניה זה הדבקה למשטח.

בעצם מה שקורה במהלך ההדפסה הוא תהליך של חימום החומר, הזרקה שלו במקום הנדרש, קירור מהיר ומעבר לשכבה הבאה. במהלך הזה בעצם ישנו מצב בו השכבה העליונה יותר חמה עדיין ונוטה להתפשט לעומת השכבות מתחתיה שהתקררו ונוטות להתכווץ. כתוצאה מזה ההדפסה בשלב מסויים מחליטה להתנתק מהמשטח ובמקום שהשכבה הבאה תונח על הקודמת מה שהודפס עד כה מטייל עם ראש ההדפסה והחומר מוזרק באויר. זה אחרי מספר דקות (שלא נדבר על שעות) מביא להר ספגטי מוזרק באויר והרבה עוגמת נפש.

כמובן שיש עוד סיבות רבות לעוגמת נפש בהדפסה (תמיכות, רזולציה, הבדלי מידה, מרווחים…..) אבל שלא תבינו לא נכון, זה כיף ןמעניין להתמודד וכשאתה מקבל הדפסה יפה ופרקטית פתאום אתה שוכח מהכל (כמעט כמו לידה).

אז תכלס איך מתמודדים עם הבעייה של הדפסה שמתנתקת אתם שואלים אני מניח. יש מספר פתרונות אפשריים. זה תלוי במדפסת ובתכונות המגש ולפעמים גם פתרונות בעזרת תוכנת ההכנה שנקראים raft, brim (גם על זה תכינו זמן בהמשך לקרוא בפוסטים הבאים).

בחלק מהמדפסות ישנו מגש שניתן לחמם אותו במהלך ההדפסה ואז נשמר הפרש טמפרטורה סביר שלרוב, ודגש על לרוב, שומר על הדבקה למשטח. במדפסת שאיתה עבדתי לא היה משטח כזה. במקרה כזה יש פתרונות יצירתיים במיוחד. ראיתי כאלו שהציעו לשים דבק דו צדדי מיוחד וכאלו שהציעו לרסס בספריי שיער או בספרי דבק יקר מאוד. בסרטון הזה ניתן לראות מחקר על שיטות שונות.

אני בהתחלה ניסיתי להתחכם על ידי מדבקת נייר ענקית שחיברתי למגש. הבעיה פה שזה פשוט כל פעם היה מתקפל בצד אחר. אחרי זה ראיתי הצעה מאוד פשוטה. למרוח שכבה של דבק סטיק (לא נוזלי) בצורה אחידה על המגש. מרימים את ראש ההדפסה לגובה מספק ופשוט קצת לפני שההדפסה מתחילה מורחים שכבה יפה של הדבק.

אני חייב לציין שהפטנט הזה הוא הראשון שהייתי צריך לחשוב עליו כי יחד עם המדפסת הגיע כזה דבק. בגלל שלא היה הסבר למה שלחו דבק כזה התעלמתי ממנו. הדבק הזה נותן מענה לא רע ויש לו יתרון. כל עוד לא נדרש כיול מחדש של המשטח (כן, נדרש כיול מה לעשות?) אפשר פשוט להוסיף עוד שכבה או קצת להרטיב את השכבה הקודמת. הגעתי לנקודה בה לא ראו משטח כמעט. בכל מקרה, ברגע שהתחלתי לבצע הדפסות עם דבק על המשטח התחלתי לקבל הדפסות מוצלחות בהחלט. בנקודה זו עברנו שלב להתמודדות עם בעיות אחרות אבל עליהן אכתוב בפוסטים הבאים.


אל תשכחו להרשם לעדכונים.
The 3DP blogger. (איל ס.)